נחל ראש פינה


ראש פינה
באדיבות אוסף התצלומים הלאומי
המושבה הוותיקה ראש פינה מציעה שפע של פנינות נוף, היסטוריה וקולינריה. לפניכם הצעות לכמה אתרים מעניינים בראש פינה:

גני הברון - את הקמתם יזם יהושע אוסובייצקי, מהבולטים שבפקידי הברון. הם הוקמו בהשראת גני ורסאי ושימשו בעיקר את פקידי הברון. ממבט ציפור נראים הגנים כמנורת שבעת הקנים.

בית פרופסור מר (רחוב הבלוואר) - בבית, המשמש כיום את העמותה לשחזור מושבת הראשונים, גר ועבד משנת 1929 ד"ר גדעון מר, שנשלח ע"י הממשלה הבריטית למצוא תרופה למחלת המלריה. מציאת התרופה לא הייתה קלה, ומאחר שהיה מחסור בחולים, הדביק ד"ר מר ביודעין את עצמו ואת אשתו כדי לעמוד מקרוב על טיבה של המחלה. לבסוף נמצאה התרופה המיוחלת. ד"ר מר קיבל דרגת קולונל ויצא להילחם במחלה ברחבי האימפריה הבריטית. עם הקמת המדינה שימש ד"ר גדעון מר קצין רפואה ראשי בצה"ל, ואחר כך היה המנכ"ל הראשון של משרד הבריאות.


בית פרופסור מר בראש פינה
באדיבות ויקיפדיה
מערת שלמה בן יוסף - מאחורי בית הפקידות נמצאת מערה הקרויה על שמו של שלמה בן יוסף, חבר פלוגת בית"ר, שהסתתר בה עם שני חבריו מפני הצבא הבריטי לאחר שתקפו אוטובוס בגליל כפעולת תגמול. השלושה נתפסו ונכלאו בכלא עכו, ובן יוסף הוצא להורג בהיותו בן 25. חיזיון אור-קולי המוקרן במערה מספר על תקופת המנדט הבריטי ועל האירוע (בתיאום מראש עם בית הפקידות).

בית המורה (רחוב הראשונים) - בבית זה גר ר' חיים ולקומיץ, שביסס את מערכת הלימודים והחינוך בראש פינה. הלימוד ביישוב נעשה אך ורק בעברית, ולמעשה היה צורך ליצור את תכנית הלימודים מאפס. הברון רוטשילד ייחס חשיבות מיוחדת לחינוך, ולכן נבנו בתים מיוחדים למנהל ולמורה. את בית הספר הישן עצמו - אחד מבתי הספר הראשונים בארץ ששפת ההוראה בהם הייתה עברית - אפשר לראות בתחילת העלייה של רחוב החלוצים. אחד המורים הראשונים בבית הספר היה המורה והמחנך יצחק אפשטיין, שיצר מעין ניב עברי מקומי, הידוע בכינויו 'עברית גלילית'. כיום בית הספר משמש אכסניית נוער.

מלון אלתר שוורץ (רחוב הראשונים) - המלון נבנה בראשית שנות ה-90 של המאה ה-19 (?) בידי אלתר שוורץ, ממייסדי המושבה. במרוצת השנים התארחו בו אורחים חשובים, כגון יוסף טרומפלדור והרב קוק. נכדו של אלתר שוורץ הוא יגאל אלון, שהיה מפקד הפלמ"ח ובהמשך מפקד חטיבת יפתח, שהשתתפה בקרבות לשחרור הגליל במלחמת השחרור.

בית הכנסת (רחוב הראשונים) - מבנה הציבור הראשון שהקים הברון רוטשילד. הוא החליף את הצריף שבו שכן קודם לכן בית הכנסת. בית הכנסת עדיין בשימוש, וכדאי להיכנס ולהתרשם מהתקרה הייחודית ומארון הקודש, שנותרו כפי שהיו בשעת הקמת המבנה.

הרחוב העליון - הרחוב הגבוה ביותר בראש פינה, ובו שלל אתרים ומבנים מעניינים שכדאי לבקר בהם. במעלה הרחוב מתנשא מעל כולם בית אבן בן ארבע קומות, הבנוי מאבני בזלת שחורות. כינויו של בית זה בפי ותיקי המקום הוא "הבית האמריקאי". למעשה זה בית שבנה ערבי עשיר.
תצפית נוף - במקום שבו הרחוב העליון חוֹבֵר לרחוב החלוצים, סמוך לבית הנגר דרקסלר, יש תצפית יפהפייה על החרמון, הגולן, עמק החולה ועוד.

בית הקברות העתיק - מצדו האחר של נחל ראש פינה (שבו נמצא מגרש החניה) שוכן בית הקברות של המושבה. שם תמצאו את קבריהם של ראשוני המתיישבים. סיור בבית הקברות העתיק יעניק למבקרים תחושה של מסע במנהרת הזמן, אי שם בתחילת המאה ה-20.

החיזיון האור-קולי - בבית הפקידות מוצג חיזיון אור-קולי על תולדות ראש פינה. לתיאום: טל' 04-6936913 / 04-6936603. באמצע השבוע יש לתאם את הביקור מראש. בימים שישי ושבת החיזיון מוצג בשעה 11:00 ובשעה 12:00. דמי כניסה: מבוגר - 15 ₪, ילד מגיל שש ומעלה - 10 ₪.

כיצד מגיעים? לראש פינה אפשר להגיע מכביש 90 (טבריה-קריית שמונה). יש לפנות בצומת ראש פינה ולהמשיך בעקבות השילוט למגרש החניה של אתר השחזור. למגיעים מחצור: בצומת הראשי יש לפנות ימינה (דרומה) - נסיעה של שתי דקות עד למקום.

עונה מומלצת: כל השנה, חוץ מבימים גשומים.

דרגת קושי: מסלול קל מאוד, אך יש להביא בחשבון שראש פינה היא עיר משופעת וייתכנו עליות.

אופן הטיול: הליכה / נסיעה ממוקד אחד למשנהו.